leasing

Leasing nieruchomości komercyjnych

Co to jest leasing nieruchomości? Co można wziąć w leasing? Wyjaśniamy.

Nowoczesne powierzchnie biurowe, wielkomiejskie centra handlowe, ogromne magazyny czy warsztaty samochodowe to widok, który dziś nie robi na nikim wrażenia. Leasing nieruchomości jest rodzajem finansowania, na które z roku na rok przybywa coraz więcej chętnych. Nic w tym dziwnego, skoro miesięczna rata leasingu może okazać się o kilkanaście procent niższa, niż rata tradycyjnego kredytu.

Czym jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości to ciągle rozwijający się sposób finansowania, którego popularność sukcesywnie rośnie od lat 90. ubiegłego wieku. Co do zasady, leasing nieruchomości udzielany jest na takich samych warunkach, jak leasing na pojazdy, maszyny, sprzęt IT czy inne urządzenia. Należy jednak pamiętać, że zawsze - co jest standardem przy transakcjach powyżej kilkuset tysięcy złotych - trzeba uiścić wkład własny na poziomie 15-45% wartości netto nieruchomości.

Minimalny okres leasingu nieruchomości

W styczniu 2013 roku, minimalny okres leasingu nieruchomości został skrócony z 10 do 5 lat. Działanie to miało na celu zachęcić przedsiębiorców do tego typu transakcji, ponieważ okres pięciu lat został uznany za bardziej bezpieczniejszy.

Kto decyduje się na leasing nieruchomości?

Na leasing decydują się przeważnie firmy z sektora największych przedsiębiorstw oraz MŚP, których miesięczny przychód pozwala na spłacanie kilku tysięcznych rat. Wiele instytucji finansowych stawia także wymagania co do minimalnego okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku - w większości przypadków są to dwa lata. Istotnym czynnikiem, który ma na to wpływ, jest minimalna wartość nieruchomości wynosząca od 250 tys do nawet 1,5 mln zł (zależy od wybranej instytucji).

Czym różni się leasing od wynajmu?

Wynajem to nic innego, jak prawo do użytkowania nieruchomości w zamian na wnoszenie comiesięcznych rat ustalonych z najemcą. Na podobnych zasadach działa leasing, z jednym wyjątkiem - przedmiot wynajmu nigdy nie stanie się własnością najemcy, przedmiot leasingu owszem. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo wykupić nieruchomość na wcześniej ustalonych zasadach; w przypadku leasingu finansowego wykup następuje wraz z płatnością ostatniej raty. Istotną różnicą jest także procedura rozwiązania umów - w przypadku leasingu leasingodawca ma prawo zakończyć umowę w każdej chwili; wynajem nie zezwala na tego typu rozwiązanie.

Czy mieszkanie można wziąć w leasing jako nieruchomość komercyjną?

Tak, mieszkanie można wziąć w leasing jako nieruchomość komercyjną, ale tylko w szczególnych sytuacjach i nie w nie każdym banku. Wiele instytucji finansowych nie bierze pod uwagę leasingu mieszkań, apartamentów czy domów, nawet jeśli przeznaczone one będą w 100% pod działalność gospodarczą. Należy zaznaczyć, iż osoba, która szuka mieszkania dla siebie, powinna raczej zainteresować się kredytem hipotecznym, aniżeli leasingiem nieruchomości.